[english version coming soon]
W 2003 roku, po przeszło trzydziestu latach działalności, zamknięta została Ambasada Bangladeszu w Polsce co jednoznacznie wiązało się z brakiem placówki dyplomatycznej tego kraju na polskiej ziemi. Jednakże rosnąca z roku na rok liczba Bengalczyków decydujących się na migrację do Polski była jednym z powodów dla zrodzenia się pomysłu o utworzeniu Konsulatu Republiki Bangladeszu.
Pan Omar Faruque (obecny Konsul Honorowy Bangladeszu) od momentu swojej przeprowadzki na polskie ziemie w latach 90tych prężnie działa na rzecz promowania swojego rodzinnego kraju. Zorganizował w Polsce wiele imprez kulturowych, mających na celu zwiększenie świadomości wśród Polaków o tym odległym, orientalnym państwie, a ponadto podjął liczne kroki mające na celu wsparcie stosunków handlowych między obydwoma krajami, czego skutkiem jest między innymi coraz większy eksport nowych technologii i nowych produktów z Polski do Bangladeszu. Pan Omar od początku swej działalności próbuje wprowadzać do Polski część gospodarki bengalskiej, o czym świadczy między innymi założona przez niego w 1991 roku firma GANGES importująca odzież z Bangladeszu. Działalność ta w znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji Bangladeszu na Śląsku oraz w całym kraju.
W 1998 roku pierwszy raz obchodzono w Polsce Rocznicę Uzyskania Niepodległości przez Bangladesz. Uroczystość odbyła się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w obecności między innymi ówczesnego ambasadora Bangladeszu, ambasadora Pakistanu i Ambasadora Afganistanu. Po zamknięciu Ambasady pan Omar Faruque chciał kontynuować tę tradycję w skutek czego od 2008 roku różnego rodzaju imprezy kulturowe promujące Bangladesz w Polsce są organizowane regularnie.
W końcu wiadomość o działalności pana Omara Faruque związanej z propagowaniem kultury i gospodarki bengalskiej w Polsce dotarła do ambasady Bangladeszu w Hadze, która wtedy odpowiadała za kontakty z Polską. Pani Ishrat Jahan, która jest obecnie I Sekretarzem Ambasady Bangladeszu w Holandii, zaproponowała panu Omarowi Faruque pełnienie funkcji Konsula Honorowego Bangladeszu w Polsce. Nominacja odbyła się w marcu 2010 roku. Siedziba Konsulatu Ludowej Republiki Bangladeszu w Polsce znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Partyzantów 5. Adres ten jest już dobrze znany mieszkańcom Sosnowca i całego Śląska, ze względu na uroczystości i festyny, które są organizowane przez Konsulat.
W 2012 roku z ramienia Konsulatu po raz pierwszy został zorganizowany Dzień Kultury Bangladeszu. W uroczystości wzięło udział ok. 800 osób. Gościem honorowym uroczystości był J.E. Muhammad Ali Sorcar, ówczesny Ambasador Bangladeszu w Hadze. Wśród zaproszonych gości było wielu ambasadorów oraz konsulów innych państw jak również przedstawiciele władz miasta Sosnowca, przedstawiciele innych miast, przedsiębiorcy i biznesmeni z całego Śląska, obywatele Bangladeszu mieszkający w Polsce, dziennikarze oraz mieszkańcy Sosnowca. Dzień Kultury Bangladeszu jak dotąd odbył się dwukrotnie, jednak w związku z pozytywną reakcją uczestników mamy wielką nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń kulturowych w Sosnowcu.
Inne przykłady organizowanych przez konsulat uroczystości to między innymi Obchody 40 rocznicy Uzyskania Niepodległości przez Bangladesz w marcu 2011 roku w Warszawie czy też 150 urodziny wybitnego, bengalskiego Noblisty Robindranath Tagore’a. Te i inne kulturowe przedsięwzięcia sprawiają, że mimo odległości oraz niezliczonych różnic pomiędzy Polską a Bangladeszem te dwa kraje stają się sobie z roku na rok co raz bliższe. Mówiąc o zacieśniających się relacjach nie możemy zapomnieć o współpracy Konsulatu z Uniwersytetem Śląskim, w skutek której mamy nadzieję wzbogacić ofertę uczelni o dodatkowy kierunek – filologię bengalską. Powstał również projekt dotyczący budowy pomnika Shahid Minar (będącego symbolem męczeńskiej śmierci bengalskich studentów w imię języka ojczystego) na terenie Uniwersytetu przy budynku Filologii.
Ponadto, przy pomocy wielu osób Konsulat podejmuje liczne kroki mające na celu zwiększenie obrotów handlowych pomiędzy Polską a Bangladeszem. Mało kto wie, że Polska jako jedna z pierwszych uznała powstanie niepodległego państwa Bangladeszu w związku z czym w tym roku obchodzimy 42 rocznicę wzajemnych relacji dyplomatycznych i handlowych. Ze względu na wysoką konkurencyjność azjatyckich towarów, tańszych i często lepszej jakości, wiele firm decyduje się na zmianę dostawcy z polskiego na bengalskiego czy też przeniesienie produkcji do Bangladeszu. Według raportu Ministerstwa Gospodarki z 2013 roku wartość eksportu pomiędzy Polską a Bangladeszem na przestrzeni ostatnich 13 lat wzrosła pięciokrotnie, natomiast wartość importu prawie pięćdziesięciokrotnie z 12,61 MLN w 2000 roku do 550,93 w roku 2013.
Więcej informacji odnośnie organizowanych przez konsulat wydarzeń kulturowych znajdą Państwo w sekcji „Wydarzenia”, natomiast odnośnie relacji handlowych oraz możliwości inwestycyjnych w Bangladeszu dla polskich przedsiębiorców w sekcji „Możliwości inwestycyjne”.