Od kilku lat wiele polskich firm ze względów ekonomicznych przenosi produkcję swoich wyrobów do Bangladeszu. Z uwagi na duży potencjał handlowy pomiędzy tymi dwoma krajami uważam, że współpraca mogłaby, a wręcz powinna rozwijać się bardziej dynamicznie i wzrastać z roku na rok. Z tego względu chciałbym pokrótce opowiedzieć Państwu o możliwościach inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorców na terenie Bangladeszu.
Bangladesz jest jednym z wiodących światowych producentów juty oraz wyrobów pochodnych. Ponadto, inne dynamicznie rozwijające się gałęzie gospodarki to przede wszystkim przemysł drobiarski i rybny, ze szczególnym uwzględnieniem wyrobów głęboko chłodzonych, oraz przemysł skórzany. Niemniej jednak, w chwili obecnej siłą napędową gospodarki Bangladeszu jest przemysł odzieżowy oraz wszelkie związane z nim gałęzie przemysłu lekkiego.
Największym problemem rozwijającej się gospodarki tego kraju jest chroniczny niedobór energii elektrycznej spowodowany nowym prawem budowlanym oraz koniecznością ogromnych nakładow inwestycyjnych. Jednym z surowców wykorzystywanych w Bangladeszu do produkcji energii elektrycznej jest węgiel, jednak dostępne w kraju zasoby niestety nie pokrywają zapotrzebowania tej gospodarki.
Jak wiadomo, Polska energetyka również oparta jest na węglu kamiennym oraz brunatnym, a dzięki wieloletniej tradycji wykorzystywania węgla jako surowca energetycznego niewątpliwie posiada wszelkie nezbędne technologie do efektywnego pozyskiwanie energii z zasobów węglowych.
W związku z powyższym chcielibyśmy zachęcić polskie firmy energetyczne do inwestowania właśnie w tę dziedzinę gospodarki na terenie Bangladeszu. Ryzyko inwestycyjne jest niewielkie, a w stopa zwrotu wielokrotnie przewyższa zyski, które możemy uzyskać inwestując w innych krajach.
Bangladesz to kraj posiadający niezwykle wielki potencjał inwestycyjny. Dużym atutem kraju jest utrzymująca współczynnik wzrostu dynamiczna gospodarka, a także wykwalifikowana i tania siła robocza składająca się głównie z młodych osób, gdyż około 50% społeczeństwa stanowią ludzie poniżej 25 roku życia. Nie istnieje również bariera językowa gdyż powrzechnie używanym językiem jest angielski. Co więcej, ponad 6 milionów Bengalczyków pracuje za granicą, głównie jako pracownicy fizyczni. W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić polskich przedsiębiorców do zatrudniana bengalskiej siły roboczej w Polsce.
Gwarantem konkurencyjności eksportu jest bezcłowy dostęp do rynkow UE, Kanady, Australii i Japonii oraz zwolnienie z podatku dochodowego dla inwestorów zagranicznych. Bangladesz proponuje również skierowane na eksport specjalne strefy ekonomiczne z udogodnieniami oraz wsparciem logistycznym dla zagranicznych inwestorów, a także dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę – drogi, autostrady, transport naziemny, porty.
Bangladesz pomimo wielu problemów z jakimi musi się zmagać jako nowe państwo jest potrzegany jako ważny nowy rynek wschodzący gdyż posiada on wielki potencjał, szczególnie jeśli rozpatrujemy go pod kątem sektora usług. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwinąć kooperację pomiędzy Polską a Bangladeszem co przyniesie wymierne korzyści obu tym krajom a ponadto otworzy drogę do dalszej współpracy również w innych dziedzinach ekonomii.